17.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Супер тајфун се приближува кон Кина, училиштата се затворени во Хонг Конг, откажани летови

Стотици летови беа откажани во кинеската провинција Гуангдонг и Хонг Конг бидејќи супер тајфунот Саола стигна до копното принудувајќи ги властите да издадат предупредувања за сериозно невреме и да ги затворат бизнисите, училиштата и финансиските пазари.

Три тропски бури се формираа во северозападниот дел на Тихиот Океан и на Јужното Кинеско Море. Саола и Хаикуи веќе се означени како тајфуни, а Кироги, најоддалечениот од копното, сè уште е класифициран како тропска бура, според временските прогнози.

Саола се движи кон брегот на источниот дел на Гуангдонг со ветрови од над 200 километри на час. Саола би можел да биде еден од петте најсилни тајфуни што го погодиле Гуангдонг од 1949 година, соопштија кинеските власти во четвртокот. Саола може да дојде до копното денеска навечер или в сабота наутро поради силен тајфун по должината на брегот од Хуидонг до Таишан во Гуангдонг, соопшти кинескиот Национален метеоролошки центар.

Хонг Конг и соседниот Макао лежат во центарот на тој брег.