22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Русин осуден за заговор за убиство на чеченски дисидент, убиството го наредил роднина на Кадиров

Судот во Минхен осуди Русин за заговор за убиство на прогонет чеченски дисидент по наредба на роднина на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров. Обвинетиот, идентификуван како Валид Д, е осуден на 10 години затвор. Тој е осуден за давање согласност за убиство, за подготвување тежок чин на насилство, како и за непочитување на законот за оружје.

Судот утврди дека братучедот на Кадиров му наредил да го убие Мохмад Абдурахманов, кој живее во Германија, со цел да ги замолчи него и неговиот постар брат, истакнат противник на чеченската влада, кој е во Шведска.

Убиството било нарачано помеѓу март и јуни 2020 година. Претседавачкиот судија Кристоф Визнер го опиша планираното убиство како „атентат нарачан од државата од страна на чеченскиот режим“. Тој додаде дека убиството било планирано „со знаење и одобрение“ на Рамзан Кадиров.