25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Ќе останеме сами ако нападнеме руска територија

Коалицијата која и помага на Украина во борбата против руската инвазија нема да го поддржи Киев доколку ги пренесе непријателствата на руска територија, изјави синоќа украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Верувам дека тоа е голем ризик, дефинитивно ќе останеме сами“, рече тој во интервју за националните медиуми, кој го праша дали е време за напад на руска територија. Зеленски нагласи дека односите со сојузниците се клучни за поддршка на Украина во нејзината борба за ослободување на сопствената територија.

Напредокот и одговорноста за Украина на бојното поле „секогаш се двострани“, рече Зеленски, додавајќи дека меѓународните партнери се „дел од секоја победа“, секое назадување во контраофанзивата, какви било одбранбени дејства и каква било слабост.

Зеленски, исто така, рече дека верува оти е можно да се „заговара демилитаризација на Русија“ на Крим преку политички средства.

Последниве месеци е забележан пораст на нападите на руска територија, при што руските власти велат дека украинските беспилотни летала и гранатирањето се одговорни за нападите во кои понекогаш се ранети или убиени цивили.

Официјални лица во Киев алудираа на одговорноста на Украина за тие инциденти – рече Зеленски минатиот месец по нападите со беспилотни летала дека „војната се враќа во Русија“, но Украина обично одбива да преземе експлицитна одговорност за нападите преку границата.

Украина, сепак, ја презеде одговорноста за нападите со поморски беспилотни летала и друго оружје на Крим, украинскиот полуостров окупиран од Русија и околните цели на Црното Море, ветувајќи дека ќе има уште такви.

Москва го зазеде полуостровот и го прогласи за руска територија во 2014 година, потег што Украина, САД и меѓународните тела го осудија како незаконски. Киев рече дека неговата цел да ја истера Русија од Украина вклучува враќање на Крим.