13.8 C
Скопје
31. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Путин: И покрај сите ограничувања, горди сме на индустрискиот напредок на Русија

И покрај сите предизвици и ограничувања, рударската индустрија во Русија се развива и придонесува за енергетската безбедност на земјата, изјави рускиот претседател Владимир Путин, честитајќи го Денот на рударите.

– Оваа индустрија се зајакнува, го зголемува производството и преработката на јаглен, наоѓа нови, перспективни пазари, воведува напредни технологии, дава значителен придонес за енергетската безбедност на земјата и одржливото функционирање на индустриските и одбранбените претпријатија – се наведува во честитката на рускиот претседател објавена на веб-страницата на Кремљ.

Според него, рударите се посветиле на една тешка, но важна и чесна професија која бара исклучителна стручност и посебни лични и човечки квалитети – издржливост и посветеност, храброст, храброст и подготвеност да им се помогне на другите.

– Овие високи морални принципи, воспоставени работни навики и чувство на гордост поради припадноста кон рударското братство се пренесуваат од генерација на генерација, служејќи како сигурна основа за „постоење силни рударски династии“ – рече Путин.

– Ви го честитам Денот на рударот, празник кој долги години свечено се празнува низ државата. Убеден сум дека ќе продолжите да работите со целосна посветеност, совесно, за да постигнете значајни резултати во корист на Русија – нагласи рускиот лидер.