25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Две лица загинаа, едно е тешко повредено во експлозија во Дуги Село кај Загреб

Двајца постари лица загинаа, а еден е тешко повреден во експлозија на експлозивна направа што денеска околу 13 часот и 30 минути се случила на улицата Загребачка во Дуги Село, пишува Јутарњи лист.

Командантот на противпожарната бригада на Дуго Село Жељко Ременар потврди дека загинале маж и жена, а уште еден маж е тешко повреден и пренесен во болница.

Пожарникарите излегле на терен на улицата Загребачка бр. 60 и утврдиле дека немало пожар туку експлозија, соопшти Ременар.

РТЛ јавува дека итната помош и полицијата веднаш пристигнале на местото на настанот и дека истрагата е во тек.
Загрепската полиција соопштува дека експлозијата се случила во објект во кој се обезбедуваат згрижувачки услуги за стари лица.

„Денеска, 27 август, околу 13 часот и 30 минути во Дуги Село, ул. убиени се годишник и 81-годишна жена, додека 79-годишниот маж е тешко повреден. Ќе следи истрага и натамошна кривична истрага со цел да се утврдат околностите на настанот“, полицијата објави.