23.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Тројца загинати во рускиот регион по уште еден напад со беспилотно летало

Гувернерот на рускиот регион Белгород рече дека тројца цивили се загинати во напад со дрон во село во близина на границата со Украина.

„Украинската војска лансира експлозивна направа со дрон и тројца луѓе беа на улица“, објави Вјачеслав Галдков на „Телеграм“.

Руското Министерство за одбрана, пак, соопшти дека осетило напад со дронови во Москва. Од таму велат дека два дрона биле соборени од противвоздушната одбрана, но градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, рече дека била погодена една зграда во изградба.

Летовите на трите главни аеродроми во Москва, Шереметјево, Домодедово и Внуково беа на кусо запрени, втора ноќ по ред.

Киев не ги коментира нападите на руска почва.