16.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Вучиќ до српските функционери: Бидете внимателни во изјавите кон Македонија, да не биде нешто искористено од другите

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, жестоко и отворено реагирал поради тоа што Курти го направил во Тетово и дека тоа изненадило многумина.

Tој побара од српските функционери да бидат внимателни во изјавите кон Македонија за да не кажат нешто што би можело да биде искористено од страна на други.

„Видов кога Димитар Ковачевски многу силно му реагира на Аљбин Курти за она што го направи во Тетово. Многу силно, јавно и отворено и сакам да ги замолам нашите функционери, дури и кога немаат намера, да бидат внимателни, да не им излезе ништо што би можело да биде искористено од страна на некои за и нас да нè направат исти како Курти“, рече Вучиќ за РТС.

Тој додаде дека разговарал со него и рекол дека „Македонците се наши браќа“.

„Затоа, вчера, во разговорот со Ковачевски му реков, ако кој било во Северна Македонија се чувствува навредено поради што било кажано, јас се извинувам затоа што Македонците се наши браќа и ние немаме никаков проблем со нив“, додаде тој

Според него, хрватскиот премиер одржал смислен говор.

„Пленковиќ имаше сериозен, систематски и рационален пристап кон идните европски прашања. Наше е да го продолжиме тој пат, но да видиме што можеме да извлечеме од тоа за нашата земја“, рече Вучиќ.