23.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Русија соопшти дека е уништен украински брод во Црното Море

Руски воен авион уништи украински брод во област во Црното Море, каде што се наоѓаат објекти за екстракција на руски гас, соопшти руското Министерство за одбрана.

Министерството соопшти дека украинскиот брод бил уништен од авион „су-30“ од руската Црноморска флота.

Немаше коментар од Украина, која ретко јавно ги коментира нејзините операции внатре во Русија или на територијата под контрола на Русија.

Русија го заплени „Черноморнефтегаз“ од украинскиот национален оператор за гас „Нафтогас“ како дел од анексијата на Москва во 2014 година. Компанијата е под санкции на САД и Европската Унија.

Платформите се наоѓаат во близина на јужниот брег на Црното Море на Украина, на 71 км од пристаништето Одеса, кое е под контрола на украинските сили.