23.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Киев објави нови информации за контраофанзивата, Москва нападната со беспилотни летала

Состојбата во источна Украина е тешка, но силите на Киев ги одбиваат руските напади и ја вратија контролата на неколку квадратни километри на источниот фронт минатата недела, изјави заменик-министерот за одбрана на Украина, а Москва објави дека спречила нови напади со беспилотни летала.

Украинската војска минатата недела соопшти дека Русија напаѓа во правец на Купјанск, град во источната Харковска област. „Ситуацијата во правец на Купјанск е тешка. Непријателот се откажува од намерата да напредува, непријателот внесува дополнителни сили“, изјави заменик-министерот за одбрана, Хана Маљар, за националната телевизија.

„Ние се потпираме на нашите бранители, но таму им е многу тешко и непријателот не напредува таму“, рече таа.

Маљар додаде дека украинските сили навлегуваат јужно од Бахмут, град окупиран од руски војници во мај по неколкумесечни крвави борби, и дека тие ослободиле територија од три квадратни километри во текот на изминатата недела. Маљар рече дека нема значителни промени во ситуацијата на југот, каде што украинската армија се обидува да ги подели руските сили и да стигне до Азовското Море.

„Не треба да го потценуваме непријателот. Сите треба да бидеме трпеливи и да ги поддржуваме нашите вооружени сили“, рече таа.