22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТТОП ВЕСТИ

Трамп: Бајден преместуваше кутии насекаде, зошто пореметениот Смит не проверува?

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп (Трамп) денеска објави фотографија од обвинителот Џек Смит (Џек Смит) на својата социјална мрежа „Вистина“, додека ги читаше обвинувањата против него и напиша дека обвинителот е „хејтер на Трамп“ и „полуден психопат ”.

Во следното соопштение, Трамп потсети дека и актуелниот американски претседател Џозеф Бајден (Џо Бајден) зел кутии со доверливи документи од Белата куќа, но дека поради тоа не се соочува со кривично гонење.

– Бајден ги премести кутиите насекаде. Зошто полудениот Џек Смит не го проверува – напиша Трамп.

Според Би-Би-Си, овие изјави на Трамп се слични на оние што ги објави во врска со обвинителот Алвин Брег, кој го надгледува посебен кривично дело за тајни плаќања на пари, што се води и против Трамп.

Судијата што го надгледува случајот конкретно ги предупреди Трамп и неговите адвокати да не ги напаѓаат обвинителите на социјалните мрежи.

Специјалниот обвинител Џек Смит денеска изјави дека ќе бара брзо судење за случајот.