22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Шолц и Дуда во понеделник во посета на Макрон: Главна тема е влезот на Украина во НАТО

Германскиот канцелар Олаф Шолц и полскиот претседател Анджеј Дуда во понеделник ќе отпатуваат за Париз на разговори со францускиот претседател Емануел Макрон.

Според весникот „Политико“, главна тема на состанокот се очекува да биде прашањето за членството на Украина во НАТО и безбедносната гаранција на сојузниците за Киев, пред самитот на воената алијанса во јули.

И покрај фактот што е јасно дека Украина нема да може да влезе во НАТО додека е во војна со Русија, членките на Алијансата се поделени околу тоа како да одговорат на притисокот од Киев, кој бара членство, според неименуван Французин. дипломат.

Истовремено, тој додава дека членките на НАТО мора да испратат силна порака до Русија во време кога Украина започнува контраофанзива.

– Доколку не најдеме решение кое ќе ги задоволи сите, постои ризик да не дојдеме до единствен заклучок, а тоа очигледно би бил најголемиот подарок што би можеле да и го дадеме на Русија – изјави дипломатот за „Политико“.

Се очекува лидерите на НАТО да разговараат за други теми, како што се европскиот суверенитет и одбраната.