22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Путин: Украина зaпочна контраофанзива, но таа e неуспешна

Рускиот претседател Владимир Путин денеска на конференција во Сочи изјави дека Украина започнала контраофанзива, но дека таа не била успешна.

„Офанзивата на вооружените сили на Украина започна. Ова ја покажува употребата на стратешки резерви. Украинските трупи не ги постигнаа своите цели во ниту еден сектор – благодарение на храброста на руските војници и нашата добра организација на војниците“, рече тој.

„Да потсетиме дека има се повеќе знаци дека украинската контраофанзива навистина е започната. Главниот фокус на борбите сè уште е на истокот на Украина“, соопшти Киев.

„Ситуацијата е напната во сите области на линијата на фронтот. Истокот е епицентарот“, напиша украинската заменик министерка за одбрана, Хана Малиар на „Телеграм“. „Непријателот продолжува да ги насочува главните напори во правец на Лиман, Бахмут, Авдивка и Маринка, жестоките борби продолжуваат“, додаде таа.

Малиар рече дека украинските сили ги одбиваат руските напади. Серхиј Череваџи, портпарол на Источната воена команда на Украина, изјави дека украинските сили напреднале 1,2 километри во близина на Бахмут во последните 24 часа.