22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Picture by Andrew Parsons / No 10 Downing Street
СВЕТИЗБОР

Оставка по скандалот: Борис Џонсон го напушта британскиот парламент

Поранешниот премиер на Велика Британија, Борис Џонсон (Џонсон) поднесе оставка од функцијата пратеник во британскиот парламент, со стапување во сила веднаш, јавува Би-би-си.

Џонсон поднесе оставка откако го доби таканаречениот извештај на Партигејт. Оваа одлука на поранешниот британски премиер доаѓа еден ден откако ги доби наодите на Комитетот за привилегии.

Комитетот истражуваше дали Џонсон го доведе во заблуда парламентот за собирот на Даунинг стрит за време на заклучувањето на коронавирусот.

Џонсон, во сведочењето дадено во март, призна дека го довел парламентот во заблуда, но дека тоа не го направил намерно.

Комитетот му испрати „предупредувачко писмо“ во кое ги наведува критиките што има намера да ги упати и доказите што ги има против него.