Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Маск сака да произведува мозочни импланти, добил дозвола да почне со студии на луѓе

Компанијата за импланти на мозок на Илон Маск, Neuralink соопшти дека добила зелено светло од американската Администрација за храна и лекови (ФДА) да го започне своето прво клиничко испитување на луѓе.

Маск постојано велеше од 2019 година дека неговата компанија за медицински помагала Neuralink ќе започне со човечки испитувања на мозочни импланти за лекување на тешки состојби како парализа и слепило, и се најде на насловните страници кон крајот на минатата година кога рече дека веќе е толку уверен во безбедноста на уредот што ќе биде подготвен да ги вгради во своите деца.

Сепак, компанијата основана во 2016 година не побара одобрение од ФДА до почетокот на 2022 година, а агенцијата го одби барањето, изјавија седум сегашни и поранешни вработени за Ројтерс во март, додавајќи дека ФДА покренала неколку грижи со Neuralink кои треба да се решат пред да се почне со човечки испитувања.

Главните проблеми ги вклучуваа литиумската батерија на уредот, можноста за мигрирање на жиците на имплантот во мозокот и предизвикот за безбедно извлекување на уредот без оштетување на мозочното ткиво.

Одобрувањето од ФДА доаѓа кога американските законодавци ги повикуваат регулаторите да истражат дали составот на панелот што го надгледува тестирањето на животни во Neuralink придонел за неисправни и избрзани експерименти, а компанијата претходно беше предмет на федерални истраги.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе