22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Американските власти уапсија двајца кинески агенти

Американските власти уапсија двајца агенти на кинеската влада.

Тие се поврзани со наводен заговор од Пекинг и обиди да се попречи и на крајот да се уништи антикомунистичкото движење Фалун Гонг.

Во обвинението, Џон Чен и Лин Фенг се обвинети дека планирале да го компромитираат статусот на даночно ослободување на движењето Фалун Гонг со седиште во Њујорк со обид да подмитат даночен службеник, јавува АП.

Тој службеник, кој всушност бил полицаец во цивилна облека, снимил повеќе разговори со Чен, а инспекторите добиле снимки од Чен и Фенг кои разговараат за упатствата што наводно ги добиле од кинески владини претставници, изјавија обвинителите.

Во едно видео, Чен ги нарече кинеските владини претставници „крвни браќа“, а во друго, тој рече дека Пекинг ќе биде „многу дарежлив“ во наградувањето на помошта во процесот на компромитирање на непрофитниот статус на движењето Фалун Гонг.

Чен, 70-годишен американски државјанин, и Фенг, 43-годишен кинески државјанин со легален престој во САД, беа обвинети за дејствување како нерегистрирани агенти на странска влада, поткупување јавен службеник и заговор за извршување меѓународно перење пари.

Чен и Фенг и двајцата се родени во Кина, но сега живеат во областа Лос Анџелес, каде што беа уапсени во петокот.

Кина го забрани движењето Фалун Гонг во 1999 година, класифицирајќи го како злобен култ и еден од „петте отрови“ или големи закани за нејзината влада. Оттогаш, практичарите на Фалун Гонг се засолниле во имот од 400 хектари наречен „Драгон Спрингс“ во северниот дел на Њујорк.