Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Зеленски: Русите погодија болница во Днепар, има жртви

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти дека едно лице загинало, а 15 се повредени во рускиот напад утринава врз болница во градот Днепар.

„Руските терористи уште еднаш го потврдуваат статусот на борци против се’ што е хумано и чесно. Ракетен напад на клиника во градот Днепар. Досега едно лице загина, а 15 се ранети. Последиците од гранатирањето се елиминирани, а жртвите се спасени. Вклучени се сите потребни услуги. Моето сочувство до семејството на починатиот. Мораме неповратно и што поскоро да ги победиме овие нелуѓе. Затоа што нашето време е нашиот народ. А нашиот народ е најскапоцениот“, рече Зеленски.

Днепар исто така беше изложен на напади во текот на ноќта. Во текот на ноќта, украинските сили тврдеа дека собориле десет проектили и 25 беспилотни летала испратени на нивна територија од Русија.

На социјалните мрежи кружат непроверени снимки од местото на болницата на кои се гледаат повредени лица меѓу урнатините.

Претходно во текот на ноќта Русија го нападна и Киев, но нема жртви.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе