Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Тројца убиени во редок напад со нож и огнено оружје во Јапонија

Три лица загинаа, меѓу кои двајца полицајци, во напад со нож и со огнено оружје во централна Јапонија денеска, пренесува јапoнската јавна радиодифузна компанија НХК, повикувајќи се на полицијата.

„Полицијата добила повик во доцните попладневни часови со пријава дека некој маж избодел жена“, изјави претставник на полицијата во градот Накано.

Кога полицајците се упатиле на местото на настанот, мажот пукал од нешто налик на ловечка пушка, удирајќи четири лица, пред да побегне од местото на нападот и да се забарикадира во една зграда.

Нападнатата жена била пренесена во болница каде потоа била констатирана смрт. НХК подоцна објави дека двајца полицајци исто така починале од здобиените повреди и дека повредено е уште едно лице.

Осомничениот носел маскирни капа, блуза и панталпни, како и очила за сонце и маска.

Градските власти во Накано со соопштение објавено на социјалните мрежи во четвртокот ги повикале граѓаните да останат дома, а портпаролот на полицијата изјави дека облежале „зона за евакуација“ со радиус од 300 метри околу местото на нападот.

Портпаролот на полицијата додаде дека ги истражуваат пијавите според кои во близина на местото на настанот се слушнал звук налик на истрел неколку часа по нападот.

Вооруженото насилство е исклучително ретко во Јапонија, каде што поради екстремно строгите закони за контрола на оружјето има една од најниските стапки на вооружени злосторства во светот.

Во 2018 година, Јапонија, земја со 125 милиони жители, пријавила само девет смртни случаи од огнено оружје – споредено со 39.740 истата година во САД, според податоците на Сиднејската школа за јавно здравје при Универзитетот во Сиднеј.

Островската држава сепак беше потресена во јули минатата година од пукање што одекна низ целиот свет и во кое Шинзо Абе, премиерот со најдолг стаж во земјата, беше убиен за време на предизборниот говор во Нара.

Неговото убиство ги шокираше Јапонија и меѓународната заедница зашто поседувањето огнено оружје во Јапонија е исклучително тешко, па осомничениот за пукањето во Абе користел рачно изработено оружје.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе