Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

ЕУ и „Фајзер“ конечно постигнаа договор за вишокот вакцини против корона

Европската унија и фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека постигнале договор за измена на договорот за набавка на вакцини против Ковид-19, со што се намалува количината што ЕУ мора да ја купи и се поместува рокот за испорака до 2026 година, но деталите од договорот не се познати.

Договорот меѓу двете страни беше постигнат по неколкумесечни преговори и во време на притисок од европските влади врз Брисел да обезбеди промени во договорот поради падот на бројот на случаи на коронавирус ширум светот и малата побарувачка за засилувачки дози. Некои европски земји веќе ги уништија своите дози.

Комесарката за здравство на Европската комисија, Стела Киријакидес, го поздрави договорот за задоволување на тековните потреби. Повеќе од два месеци таа ги повикува членките на ЕУ да го поддржат амандманот на договорот за кој преговара Комисијата.

ЕК денеска соопшти дека дел од членовите одлучиле да го отфрлат изменетиот договор, без да прецизираат кои. Тие земји ќе останат според сегашниот договор, се вели во соопштението.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе