Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Бизнисмен од Мајами во станот внел девојка што ја запознал во клуб, се разбудил „олеснет“ за 600.000 долари и два „Ролекса“

Полицијата во Мајами трага по непозната девојка, за која се сомневаат дека дрогирала маж кој го запознала во клуб, а потоа го ограбила.

Му украла накит и часовници во вредност од 600.000 долари, меѓу кои и два Ролекса, пишува „Њујорк пост“.

Полицијата објави видео од девојката која ноќта на 8 мај во клуб го запознала мажот. Ја повикал во неговиот стан, каде што пристигнале во мугрите, околу 5 часот и 30 минути наутро. Двајцата пиеле алкохол, а бизнисменот по една пијачка загубил свест.

Полицијата се сомнева дека девојката го дрогирала. Кога се разбудил околу пладне, повикал полиција бидејќи сфатил дека неговиот сеф е отворен и дека накитот му го нема.

На снимката објавена од полицијата, жената, за која властите веруваат дека е во раните до средината на 30-тите, била снимена со две чаши во рака. Детективите велат дека не било случајно, туку како го направила за да не можеат да ја откријат нејзината ДНК.

Ја земала другата чаша, неговата, за да не откријат каква дрога има внатре. Властите во Мајами ги повикаа граѓаните да контактираат со нив доколку имаат информации поврзани со случајот.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе