Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Украинскиот генерал Залужни бил тешко ранет недалеку од Херсон, тврдат руски медиуми

Генералот Валериј Залужни, врховен командант на украинските вооружени сили, кој исчезна од очите на јавноста во последните неколку недели, бил тешко ранет пред неколку недели во руски напад во близина на градот Херсон, изјавил за РИА Новости извор од безбедносните сили.

Залужни претрпел траума на главата и бројни рани од шрапнели на почетокот на мај, во ракетен напад врз украинскиот команден пункт недалеку од селото Посад-Покровское, објави агенцијата.

На генералот му била извршена краниотомија во воената болница во Киев по нападот, тврди изворот. Прогнозата на лекарите е дека 49-годишникот ќе преживее, но повеќе нема да може да ги извршува своите должности како командант, додал тој.

Состојбата на Залужни дополнително се комплицирала бидејќи тој имал имено дијабетес, објави агенцијата.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе