Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Украински чамци-дронови го нападнаа најголемиот руски разузнавачки брод во Црното Море

Рускиот разузнавачко-разузнавачки брод „Иван Хурс“ бил нападнат од чамци без екипаж, („т.н. морски дронови“) во водите на Црното Море, на околу 140 километри по минувањето низ теснецот Босфор кај Истанбул.

Министерството за одбрана на Руската Федерација го потврди нападот.

– Вооружените сили на Украина околу 5.30 часот неуспешно се обидоа да го нападнат бродот на Црноморската флота „Иван Хурс“, кој ги извршува задачите за обезбедување на гасоводот „Турски тек“ и на гасоводот „Син тек“, кои се наоѓаат во ексклузивната економска зона на Република Турција – се вели во соопштението на руското Министерство.

Русите објавија и наводна снимка од уништувањето на чамците, за кои се тврди дека се обиделе, но не успеале да извршат напад врз бродот.

Од Министерството за одбрана додаваат дека бродот продолжува со своите задачи.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе