Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Шокантно откритие на „Њујорк Тајмс“: Америка верува дека Киев стои зад нападот на Кремљ

Американската администрација смета дека нападот со беспилотно летало врз Кремљ на почетокот на мај го извршила украинската разузнавачка агенција, објави „Њујорк тајмс“ повикувајќи се на извори.

Според њујоршкиот весник, „американските разузнавачки агенции не знаат која единица го извршила нападот“, а не е јасно дали украинскиот претседател Володимир Зеленски бил запознаен за операцијата.

„Њујорк тајмс“ наведе дека „некои американски функционери првично мислеле дека нападот бил организиран од руската влада“, но дека по нападот „САД пресретнале разговор во кој се слушаат руски претставници како зборуваат за прелиминарната истрага на Москва за нападот“.

„Во тие разговори руските функционери изгледаат изненадени од упадот на дронот и ја обвинуваат Украина. Американските власти рекоа дека ова разузнавање им помогнало да се уверат дека нападот не го извршиле Русите – пишува американскиот весник.

Прес-службата на рускиот претседател објави дека Украина во раните утрински часови на 3 мај се обидела да ја нападне резиденцијата на Владимир Путин со дронови и дека руската армија успешно неутрализирала два беспилотни летала кои го таргетирале Кремљ и дека Путин не е повреден.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе