Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Шефот на руските платеници: Ни се заканува револуција, мора да се затвориме како Северна Кореја

Лидерот на руските платеници Евгениј Пригожин предупреди дека војната на Москва во Украина може да ја турне Русија во револуција слична на онаа од 1917 година, доколку нејзината посебна, богата елита не се вклучи подиректно во конфликтот.

Во долго интервју со воениот провоен блогер Константин Долгов, Пригожин, основачот и водачот на платеничката група Вагнер, исто така тврди дека војната спектакуларно се вратила со неуспехот да ја „демилитаризира“ Украина, една од главните цели на претседателот Владимир Путин. Тој повика и на тоталитарна политика.

„Ние сме во ситуација кога едноставно можеме да ја изгубиме Русија. Мораме да воведеме вонредна состојба. За жал… мораме да објавиме нови бранови на мобилизација, мораме да ги ставиме сите што можат да работат да работат на зголемување на производството на муниција. Русија треба да живее како Северна Кореја неколку години, така да се каже, да ги затвори границите… и да работи напорно“ рече Пригожин.

Наведувајќи го гневот на јавноста поради луксузниот начин на живот на руските богаташи и моќници, Пригожин предупреди дека во нивните домови би можеле да упаднат луѓе со „вили“. Тој ја издвои Ксенија Шојгу, ќерката на министерот за одбрана Сергеј Шојгу, која беше забележана на одмор во Дубаи со нејзиниот вереник Алексеј Столјаров, кој е фитнес блогер.

Пригожин, кој заработи богатство и прекарот „Готвачот на Путин“ благодарение на владините договори за угостителство, имаше централна улога во војната во Украина, најпрво распоредувајќи ги своите платеници на првите линии, а подоцна и големите регрутации од затворите за да ги зајакне ослабените сили на Москва. Пригожин во едно интервју изјави дека не знае да готви и дека новинарите требало да го нарекуваат „касапот на Путин“.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе