Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Нов напад на китови убијци кај шпанскиот брег, уништија брод

Китовите убијци сериозно оштетија едрилица во близина на јужниот шпански брег, соопшти локалната спасувачка служба, во последниот од десетиците напади на орки врз пловни објекти долж шпанскиот и португалскиот брег оваа година.

Денес во раните утрински часови група орки го пробиле трупот на брод кој пловел кон Гибралтар. Четиричлениот екипаж ги повикал шпанските власти на помош, изјави портпаролот на спасувачката служба.

На помош на екипажот на 20-метарскиот брод „Мустик“, кој пловел под британско знаме, притрчале спасувачите со брод и хеликоптер. После тоа, тој бил закотвен во пристаништето Барбате во провинцијата Кадиз за поправка.

Според истражувачката група GTOA, која ги следи популациите на ибериските орки, инцидентот следи по најмалку 20 интеракции само во Гибралтарскиот теснец помеѓу малите бродови и овие морски предатори. Во 2022 година, пријавени се 207 интеракции, покажуваат податоците на GTOA.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе