Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Најбогатиот човек во еден ден изгубил над 10 милијарди долари

Сопственикот на модниот конгломерат ЛВМХ – Бернард Арно изгубил 10,39 милијарди евра во еден ден, пишуваат медиумите.

Арно вчера ја изгубил оваа сума по значителниот пад на цените на акциите. Информациите од светските медиуми се дека берзите во САД бележат пад, а загуби особено бележи секторот на луксузни производи.

Акциите на компанијата „Луј Витон“ паднале за 5%, а компанијата „Керинг“ која е сопственик на Гучи имала пад од 2,97%.

И покрај загубата, Арно се уште е најбогатиот човек во светот, а неговото богатство се проценува на 178,12 милијарди евра.

Зад него е шефот на Тесла и на Твитер – Илон Маск. Тој има богатство за околу 11 милијарди евра помалку од Французинот Арно.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги и производи. Токму тоа е премисата на претстојниот Саем за транспорт 2023, на којшто ќе се претстават повеќе… Повеќе