Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Момче во Америка пукаше пред училиште, уби еден ученик

Американските власти соопштија дека ученик застрелал друг ученик рано утринава пред училиште во Питсбург.

Осомничениот бил фатен набргу откако се обидел да побегне.

Возраста на ученикот не е соопштена, а не се знае ни што му претходело на пукањето.

Локалните власти соопштиле дека двајцата оделе во исто училиште, а сè уште не е јасно колку ученици и вработени присуствувале на инцидентот.

Се додава дека повеќето од учениците се уште биле на пат кон училиште кога се случило пукањето, а училишните автобуси биле пренасочени во друга училишна зграда.

Поради пукањето утре во тоа училиште нема да се одржува настава.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе