Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Инфлуенсерка од Бразил убиена пред сопругот и двегодишниот син

Младата бразилска инфлуенсерка Луана Мурта Жардим дос Сантос Мартинс (30) е убиена пред очите на нејзиното семејство при обид за грабеж во Рио де Жанеиро. Таа била со сопругот и нивниот двегодишен син Мигелзињо, кога осомничените во неделата вечерта се приближиле до нивниот семеен автомобил и почнале да пукаат.

dobivaj vesti na viber
Луана била застрелана во рамото, а куршумот поминал низ нејзиното срце. Таа итно била пренесена во општинската болница „Салгадо Фиљо“ во Мајер, но набрзо по пристигнувањето им подлегнала на повредите и починала.

Иако, полицијата во Бразил го истражува убиството како обид за грабеж, таткото на жртвата, Атанел Жардим дос Сантос, верува дека не се работи за грабеж, туку дека неговата ќерка била целта. Тој тврди дека неговата ќерка била следена од осомничените пред да се приближат и да почнат со пукањето.

Сопругот на инфлуенсерката, Жоао Педро Фарче изјавил дека во тој момент во автомобилот биле со нивниот син, но и двајцата ги избегнале куршумите и останале без сериозни повреди.

Луана, претходно го документираше своето слабеење на социјалните мрежи. Таа на социјалните мрежи споделуваше совети за фитнес и слабеење откако и самата ослабе 42 килограми. По трагичниот настан, таа зад себе остави две деца на возраст од 10 и 2 години.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе