Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Бајден повторно повика на забрана на продажба на автоматското оружје

Американскиот претседател Џо Бајден повторно повика на забрана за продажба на автоматско оружје на комеморацијата во Белата куќа на првата годишнина од масовното пукање во училиште во Увалда, Тексас. Заедно со неговата сопруга Џил, тој рече дека ова е тежок ден за семејствата додека палат 21 бела свеќа во спомен на 19-те деца и двајца учители убиени од 18-годишник во основното училиште Роб.

„Важно е да се запамети, но исто така е болно“, рече 80-годишниот демократ, познат по своето сочувство кон ожалостените семејства, кои исто така изгубија мала ќерка и возрасен син. Американскиот претседател постојано бараше усвојување на „закони за разумно оружје (огнено оружје), особено забрана за многу популарни полуавтоматски оружја како што е АР-15.

„Премногу места од секојдневниот живот станаа места на криминал во Америка“, предупреди претседателот, посочувајќи дека огненото оружје сега е водечка причина за смрт кај децата во САД.

„Треба еднаш засекогаш да го забраниме огненото оружје АР-15 – јуришно оружје“, рече Бајден во Белата куќа. „Не можеме да ставиме крај на оваа епидемија додека Конгресот не донесе некои закони за безбедност на пиштоли со здрав разум што ќе ги задржат овие оружја за војна од нашите улици.

Републиканците, кои контролираат еден од двата дома на Конгресот, се противат на какво било заострување на законите за оружје.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе