Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Шојгу: Русија брзо и остро ќе реагира на напади слични на оној на Белгород

Русија ќе реагира „брзо и многу остро“ на напади слични на нападот на украинските диверзанти врз регионот на Белгород, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

– Ќе продолжиме да реагираме на ваквите акции на украинските милитанти брзо и многу остро – рече Шојгу, пренесува ТАСС.

Тој додаде дека ќе продолжи систематската работа за поддршка на учесниците во специјалната воена операција и нивните семејства.

– За нас е важно војниците кои извршуваат задачи во зоната на специјални воени операции да знаат дека нивните роднини и пријатели се под заштита на државата – рече Шојгу.

Руската армија во вторникот објави дека ја поразила украинската диверзантска група која го нападнала пограничниот регион Белгород на Русија.

Руските сили наводно убиле повеќе од 70 „украински националисти“.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе