Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Рускиот премиер во посета на Кина: Притисокот на Западот ги засилува нашите врски

Притисокот од Западот ги зајакнува врските меѓу Русија и Кина, изјави денеска во Пекинг рускиот премиер Михаил Мишустин на средбата со неговиот кинески колега Ли Џианг.

Русија се повеќе се свртува кон Кина во потрага по дипломатска и економска поддршка поради зголемената изолација предизвикана од нападот врз Украина.

Во воведниот говор на средбата со кинескиот премиер, Мишустин ниту еднаш не ја спомна војната во Украина. Кина, одби да ја критикува инвазијата и се фокусираше на економската соработка со Русија.

Мишустин кажа дека односите меѓу двете земји се „на невидено ниво“ под влијание на „зголемените турбуленции на меѓународната сцена и притисокот од Западот“.

„Народите на Русија и Кина ја негуваат својата историја, богата култура и традиција. Ние го поддржуваме натамошниот развој на нашата култура, размена и комуникација“, рече Мишустин во Пекинг.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе