Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

„Послушајте ме или ќе фрлам граната“, руски педофил од бојното поле пред училиште

Веќе со месеци во Русија пристигнуваат вести за бројни убиства и силувања од поранешни затвореници кои се бореле на страната на Вагнер во Украина, пишуваат регионалните медиуми.

Последниот случај, според извештаите, доаѓа од градот Новосибирск. Педофилот кој во руските медиуми бил именуван само како Сергеј, директно од бојното поле отишол во училиште каде силувал две девојчиња. Едното имало десет години, а другото 12 години. Пред нападот тој извикувал.

„Послушајте ме, или ќе фрлам граната“.

Тој според написите ги киднапирал девојчињата, ги однел во блиската гаража и таму сексуално ги нападнал. Девојките веднаш им кажале на родителите што се случило, а тие случајот го пријавиле во полиција.

Сергеј веднаш бил уапсен и го признал делото. Судот, како што пренесуваат медиумите во регионот, му одредил двомесечен притвор, а доколку биде осуден му се заканува затворска казна од 15 до 20 години.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе