Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Pixabay
Свет

Лута што и го одзеле мобилниот телефон, ученичка го подметнала пожарот во училишниот дом во Гвајана

Смртоносниот пожар во училишен дом во Гвајана се чини дека го подметнала ученичка која била лута што и бил одземен мобилниот телефон, велат официјалните лица.

Деветнаесет лица – главно ученички, загинаа во пожар во јужноамериканската земја во раните утрински часови во понеделникот.

Домот, наводно, бил заклучен и неговите прозорци биле затворени, при што жртвите биле заробени.

Осомничената тинејџерка моментално е во болница со изгореници и наводно признала дека го подметнала пожарот, според АФП.

Пожарот избувнал во бањата и на крајот ја зафатил целата зграда која делумно била направена од дрво и во која тогаш биле сместени 57 ученици.

Покрај загинатите, од кои повеќето ученички, повредени се уште неколку лица.

Локалните медиуми објавија дека пожарот бил толку силен што било потребно ДНК тест за да се идентификуваат некои од жртвите.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе