Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Лукашенко: „Нема да умрам, ќе се борите со мене уште долго“

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска се појави во јавноста и ги отфрли гласините дека е тешко болен, велејќи: „Нема да умрам, деца“.

Тој објасни дека отсуствувал неколку дена затоа што му се слошило со аденовирус, а почетокот на болеста го доживеал на нозете.

„Аденовирус или што? Аденовирус. Ништо“, изјавил тој на средбата за актуелни здравствени проблеми, пренесе државната телевизија.

„Таква болест се лекува три дена“, додал Лукашенко.

Според него, ваквото заболување се лекува три дена, но порано не можел да внимава на своето здравје поради презафатеноста.

„Ако некој мисли дека ќе умрам, смирете се. Ова не е ништо повеќе од размислување со празни глави во инстант-месинџери. Затоа, деца нема да умрам. Долго ќе се борите со мене“ рекол Лукашенко, пренесува Интерфакс.

Тој повика да се стави крај на ширењето гласини за неговата болест.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе