Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Зеленски: „25 од 25 соборени руски беспилотни летала“

Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање ги пофали системите за воздушна одбрана на Украина.

Тој тврди дека тие собориле „25 од 25“ „самоубиствени“ дронови Шахед од иранско производство во периодот од недела навечер до понеделник наутро.

„Одличен резултат“, вели тој.

„И секое такво соборување значи спасени животи, спасена инфраструктура. Ви благодариме“.

Некои руски ракети поминаа низ воздушната одбрана на Украина, вели тој, вклучително и во Днипро, Харков, Одеса, Лавов, Киев и Запорожје.

Тој вели дека Украина работи со западните партнери за да обезбеди системи за воздушна одбрана за „сите градови и заедници“.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе