Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

СЗО: преоптеретени со итни случаи во светот

Сè поголемиот број итни случаи на јавно здравје ширум светот, од Ковид-19 до колера, ја преплави Светската здравствена организација.

Ова беше објавено денеска при презентацијата на извештајот на СЗО.

Валид Амар, кој претседава со комитетот за итни случаи на СЗО, во обраќањето на годишниот состанок на здравствената агенција на ОН рече дека празнините во финансирањето и персоналот се зголемуваат поради зголемениот број барања.

Од март оваа година, СЗО одговорила на 53 итни случаи на високо ниво, се вели во извештајот на Комитетот.

Тие вклучуваат пандемијата на Ковид-19, епидемии на колера и Марбург во Екваторијална Гвинеја и Танзанија, како и хуманитарни итни случаи како земјотреси во Турција и Сирија и поплави во Пакистан.

Во извештајот се забележува и дека климатските промени го зголемуваат бројот на вонредни ситуации како што се поплави и циклони, а сите тие имаат здравствени последици.

Воедно, основниот буџет на програмата за вонредни ситуации за 2022-2023 година, е покриен со само околу 53 отсто од сумата, се вели во извештајот, кој бара постабилно финансирање.

СЗО и земјите-членки се обидуваат да го реформираат начинот на кој агенцијата на ОН и земјите-членки реагираат на здравствените итни случаи, како и да обезбедат финансирање за СЗО.

Земјите-членки вчера одобрија нов буџет кој вклучува 20 отсто зголемување на нивните задолжителни такси.

Извештајот, исто така, ја повика СЗО да обезбеди поголема ефикасност: во Малави, четири различни тимови за итни случаи реагираа на колера, ковид-19, детска парализа и поплави на начини кои можеби се преклопувале, се вели во извештајот.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе