Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Шест лица од кои четири деца загинаа при уривање на покрив во училиште во Тајланд

Шест лица, меѓу кои четири деца, загинаа кога силен ветар го урна металниот покрив на основно училиште во северниот дел на Тајланд.

Официјални лица објавија дека 18 лица се хоспитализирани, јавува Асошиејтед прес.

Како што наведоа, загинаа еден родител, чистачка во училиште и четири деца.

Учениците побарале засолниште од невремето под покривот на центарот за специјални активности во училиштето, кој се урна, соопшти службата за заштита од природни катастрофи во провинцијата Фишит.

Метеоролозите претходно предупредија дека обилните дождови ќе ги погодат северните делови на Тајланд оваа недела, а понеделникот беше официјалниот почеток на сезоната на дождови во јужноазиската земја.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе