Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото: Pixabay
Војна во УкраинаСвет

САД нема намера да ги укине санкциите за кинескиот министер за одбрана

САД не планираат да ги укинат санкциите за кинескиот министер за одбрана, Ли Шангфу, став што се чини дека отстапува од коментарите дадени еден ден претходно од претседателот Џо Бајден на самитот на Г-7 во Јапонија, пренесува „Ал Арабија“.

Говорејќи пред новинарите во Вашингтон, портпаролот на Стејт департментот, Метју Милер, негираше во понеделникот дека американската влада размислува за укинување на санкциите за Ли.

Тој додаде дека претседателот Бајден јасно кажал оти САД не планираат ниту размислуваат да укинат некои санкции кон Ли или кон Кина пошироко.

Прашан во неделата дали САД ќе ги укинат санкциите кон Ли за да може да се сретне со американскиот секретар за одбрана Лојд Остин, Бајден рече: „Тоа е во тек на преговори во моментов.

Освен тоа, Бајден изрази оптимизам дека односите меѓу САД и Кина ќе почнат да се затоплуваат откако соборувањето на наводниот кинески шпионски балон го спречи позитивниот моментум што произлезе од средбата меѓу американскиот претседател и кинескиот лидер Шји Џинпинг минатата година.

Тензиите меѓу двете нации остануваат високи на голем број фронтови.

Кина ги обвинува САД дека се обидуваат да го потиснат нејзиниот подем со ограничување на пристапот до напредна технологија и со поддршка на Тајван, за кој Пекинг тврди дека е нејзина територија.

Поради санкциите, Кина го отфрли барањето на Остин да се сретне со Ли следниот месец на Форумот за одбрана во Сингапур.

Но и покрај вжештената реторика, Белата куќа во последно време почна да комуницира со Кина на повеќе фронтови.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан се сретна претходно овој месец со највисокиот кинески дипломат Ванг Ји во Виена, а кинескиот министер за трговија Ванг Вентао треба да се сретне неделава со американскиот министер за трговија, Џина Раимондо, во Вашингтон и со американската трговска претставничка Кетрин Таи во Детроит.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе