Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото: Centar.mk/Архива
СветТОП ВЕСТИ

Пукањето во Белград е поради престрелка на криминални групи, Македонецот не бил цел на напаѓачот, пишуваат српските медиуми

Македонскиот државјанин не бил на цел на напаѓачот во синоќешниот напад во Врачар, пишуваат српските медиуми.

Според извори од истрагата, причина за пукањето била пресметка на две криминални групи, пишува српскиот весник „Информер“, а целта била да се застрела 26-годишниот А.П.

Застреланиот имал големо полициско досие, а покрај него застрелан беше и Д.Л. (21) државјанин на Македонија.

„Ранетиот А.П. кој бил цел на нападот се барал и со потерница бидејќи избегнал да оди на издржување на затворската казна на која е осуден. Тој има досие за грабежи, насилничко однесување и дилање дрога“, пишува „Информер“.

Претходно, во полициска аакција оперативци на криминалистичката полиција го идентификуваа, лоцираа и уапсија Н.Ѓ. (20) кој стои зад нападот.

Тој се товари за сторени кривични дела тешко убиство во обид и недозволено изработување, држење, држење и тргување со оружје и распрскувачки материи.

Според наредбата на Вишото јавно обвинителство во Белград, на осомничениот напаѓач му е одредена мерка притвор до 48 часа, по што ќе биде изведен пред обвинител.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе