Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
Свет

Политичар фатен со дрога во САД: полицијата го пронашла онесвестен од кокаин

Локален политичар на Републиканската партија и член на советот на градот Кренстон, Метју Р. Рајли, поднесе оставка откако полицијата го пронашла онесвестен во неговиот автомобил додека во раката држел дрога.

Канцеларијата на „NBC 10WJAR“ доби копија од писмото за оставка од Метју Р. Рајли, објавувајќи ја неговата одлука да поднесе оставка веднаш како градски советник во Вард Сикс Кренстон.

Рајли се соочи со повици да поднесе оставка откако полицијата соопшти дека го пронашла во паркиран теренец околу 11:30 часот во понеделникот со дрога, за која било утврдено дека е кокаин, според „The ​​Providence Journal“.

Полицијата ја тестираше супстанцијата на местото на настанот и соопшти дека е позитивна на кокаин и фентанил, објавија локалните весници, повикувајќи се на полицискиот извештај.

Во извештајот, исто така, се вели дека Рајли „изгледал дека спиел но бил онесвестен додека имал потешкотии со дишењето и се гушел“, додавајќи дека полицаецот ја отворил вратата и го затресол за да го разбуди, според „The ​​Providence Journal“.

„Имаш дрога во раката“, му кажал полицаецот.

Рајли држел стаклено луле и запалка, кои вообичаено се користат за пушење крек, а во полицискиот извештај се додава дека тој покажал знаци на потенцијално предозирање, според „The ​​Providence Journal“.

Спасувачкиот персонал кажал дека Рајли е стабилен, додава весникот.

Тој беше обвинет за поседување дрога и треба да се појави на суд во јуни.

Градоначалникот на Кренстон, Кен Хопкинс, во изјавата рече дека Рајли, кој беше уапсен во понеделникот, донел „правилна одлука“ да поднесе оставка за да може да се фокусира на својата благосостојба и семејството.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе