Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Освен од Нагорно-Карабах, Ерменија би се откажала и од ОДКБ

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан најави во понеделникот дека неговата земја би можела да се повлече од Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ) предводена од Москва во најнов изблик на незадоволство поради недоволната поддршка од нејзиниот сојузник Русија, пишува „Москоу тајмс“.

Ереван е сè пофрустриран поради, како што го нарекува, неуспехот на Русија да ја заштити Ерменија која е соочена со воение закани од Азербејџан.

„Не исклучувам дека Ерменија ќе донесе одлука да се повлече од ОДКБ“ ако блокот не ги почитува обврските од договорот,“ рече тој на прес-конференција во Ереван.

Коментарите на Пашинјан дојдоа пред најавените разговори со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев во четврток во Москва, каде домаќин ќе им биде рускиот претседател Владимир Путин.

Претходно, ерменскиот премиер најави и големи промени во политиката на неговата земја во однос на нејзиниот клучен непријател Азербејџан по прашањето на мнозински ерменскиот регион Нагорно-Карабах.

„Ерменија е подготвена да ја признае енклавата Нагорно-Карабах како дел од Азербејџан ако Баку ја гарантира безбедноста на своето етничко ерменско население,“ посочи Пашинјан цитиран од руската државна новинска агенција ТАСС и рускиот медиум „Осторожно“.

Во 2020 година, Азербејџан ја презеде контролата врз областите што беа контролирани од етничките Ерменци во и околу планинската енклава и оттогаш периодично го затвора единствениот пристапен пат што го поврзува Нагорно-Карабах со Ерменија, на кој енклавата се потпира за финансиска и воена поддршка.

„Нагорно Карабах опфаќа 86.600 квадратни километри од територијата на Азербејџан. Ако се разбераме како што треба, Ерменија ќе го признае територијалниот интегритет на Азербејџан во наведените граници, а Баку – територијалниот интегритет на Ерменија на 29.800 квадратни километри “, рече Пашинјан.

Нагорно-Карабах е извор на конфликт меѓу двата кавкаски соседа уште од годините пред распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година, а меѓу етничките Ерменци и туркиските Азербејџанци повеќе од еден век.

Заглавени во повеќедецениски територијален конфликт, двете земји сега се обидуваат да преговараат за мировен договор и со помош на ЕУ и САД.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе