Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Орбан со порака: Европа мора да склучи безбедносен договор со Русија

Еворпа мора да постигне договор со Русија за иднината на европската безбедност, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан.

„Секако, мораме да склучиме договор со Русија за иднината на европската безбедност“, рече Орбан, говорејќи на економски форум во Катар.

Унгарскиот премиер напомена и дека има два пристапа за тоа како ќе изгледа Европската унија во иднина.

Според него, Брисел сака да создаде „Соединети европски држави“, а голем број земји, меѓу кои и Унгарија, се за проширување на националните надлежности на земјите-членки, пренесе РИА.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе