Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Uncategorized

Маричиќ: Дел од политичките структури во Софија посакуваат да не успееме со уставните измени

За кратко време граѓаните ќе увидат дека нема ништо страшно во уставните измени, кажа вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во гостувањето во „Детектор“. На прашањето дали можело да подобро да се испреговара преговарачката рамка, тој додаде дека како алтернатива било понудено да се додаде ново поглавје само за односите со Бугарија, налик на поглавјето што Србија го има за Косово.

-Тоа Бугарите го посакуваа исто како што сега посакуваат да не успееме. Дел од политичките структури во Софија посакуваат многу ние да не успееме со уставните измени, рече Маричиќ.

Тој повтори дека за нашата страна било важно работата на историската комисијата да не биде мерило или бенчмарк во тој систем и во тоа сме успеале.Маричиќ исто така потенцира дека купувањето време и нерешавањето на проблемите покажува дека времето не оди во наша полза и не се знае дали во иднина би имале подобар предлог.

-Имаше противење и за Преспанскиот договор, но сите треба да имаме поодговорна позиција, а ние како СДСМ и покрај притисокот од ВМРО-ДПМНЕ, прифативме дека какво и да има решение тоа ќе оди на референдум. Ние тој референдум го организиравме, а ВМРО-ДПМНЕ реши да не учествува.Затоа не може да се каже во конечна инстанца дека граѓаните биле против, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ одби да учествува на тој референдум ,а ќе беше добро за да се затвори тоа прашање сите да учествуваат и навистина да видиме како да стои расположението кај граѓаните, кажа Маричиќ.

Според него прашањето „дали сме за ЕУ или не“ не треба да се условува со прашањето за парламентарни избори.

-Зошто Собранието да нема мандат да одлучува за уставните измени, таму седат народни избраници. Дали парламентарниот состав во 1998-мата година имаше мандат да дискутира за Рамковниот договор?, праша Маричиќ.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе