Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Девет лица уапсени поради детска порнографија во БиХ

Девет лица уапсила полицијата во Босна и Херцеговина под сомнение дека искористувале деца за порнографија, потврди Министерството за внатрешни работи на Република Српска.

Апсењата ги извршиле членови на одделот за високотехнолошки криминал на управата за криминалистичка полиција во соработка со полицијата од Бјелина, Добој и Бања Лука.

Полициски претреси се извршени на осум локации кои ги користеле уапсените и каде, како што се сомнева, се вршени кривични дела. Одземени се компјутери, таблети, телефони и меморија и сим картички. Освен за детска порнографија, уапсените се товарат и за перење пари и недозволено поседување оружје.

Локалните медиуми објавија дека уапсените извршиле злосторства со посета на веб-страници кои содржеле материјали со фотографии со детска порнографија.

Тие преземале фотографии и видеа од овие страници, ги зачувале, а потоа ги споделувале преку социјалните мрежи и апликации.

Тие рекламираа такви снимки на социјалните мрежи и ги продаваа на други луѓе преку PayPal, пишуваат медиумите.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе