Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Американски пензиониран генерал: Честитки Евгениј, го постави знамето во Бахмут

Пензионираниот генерал на американската армија Марк Хиртлинг (Хертлинг) истакна дека руската платеничка група Вагнер следната недела ќе се соочи со катастрофа во Украина.

Тој го наведе ова како причина, бидејќи силите на Вагнер се опколени со украински борци во Бахмут.

Групата Вагнер беше основана од бизнисменот Евгениј Пригожин и се бореше заедно со руските војници во Бахмут со надеж дека ќе му донесе симболична победа на Путин по неколкумесечна стагнација. Меѓутоа, месеците интензивни, крвави борби за Бахмут дадоа нејасни резултати и за Русија и за Украина.

Во саботата, Пригожин прогласи победа во Бахмут, објавувајќи дека неговите трупи ја презеле целосната контрола врз градот. Сепак, Украина го отфрли тврдењето, инсистирајќи дека во градот има тешки борби и дека нејзините сили сè уште ги контролираат клучните аспекти од него.

Украина објави ажурирање за Бахмут во неделата, при што Олександр Сирски, командант на копнените сили на Украина, рече дека украинските трупи се приближуваат до „целната област“ на градот.

Хиртлинг, кој служеше како командант на Армијата на Соединетите Држави во Европа и на седмата армија, одговори на најновиот украински извештај со предупредување за Пригожин.

– Како што многумина од нас имаат кажано многупати, Пригожин не е професионален војник, а не се ниту неговите војници. Честитки, Евгениј, го поставивте знамето на Вагнер во центарот на градот. И… вие сте опкружени – изјави тој.

Тој додаде дека неодамнешните случувања доаѓаат по „5 месеци катастрофа“ за силите на Пригожин и дека верува дека тоа ќе продолжи и во текот на следната недела, бидејќи Украина и Вагнер продолжуваат да се борат за контрола на Бахмут.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе