Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Жена во Германија живее со пензија од 269 евра: Еве како е можно

Вдовицата (51) од Бромбахтал во германската сојузна покраина Хесен живее со пензија од 269 евра (524,55 км) по смртта на нејзиниот сопруг во јануари.

Како што пишуваат германските медиуми, пензионерката поднела барање за исплата на пензијата на нејзиниот сопруг, а исплатата ја чекала со месеци. Жената зема инвалидска пензија од 2018 година, кога престанала да работи поради болест.

Како што пишуваат германските медиуми, пензионерката за прв пат побарала помош во 2020 година по операција на тумор на мозокот, а вториот тумор на главата не можел да биде опериран. Резултатот од операцијата е парализа на левата страна, поради што не може да работи.

До нејзиното боледување работела на мало и големо и живеела со сопругот, кој починал во јануари годинава како последица на срцев удар, пренесува списанието Феникс.

51-годишната жена не може да ги покрие трошоците за живот – стан и храна. Од сегашните приходи таа не можела да одвои 400 евра (780 км) за кирија. Соседите беа дарежливи и помогнаа во обезбедувањето намирници.

“Во моментов мислите ми се вртат само околу парите. Ме обзема секојдневието, јас сум позитивна личност, но во моментов имам премногу грижи и полека ме фаќа се повеќе паника”, вели таа.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе