34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Уапсена професорка во средно училиште во Калифорнија: Обвинета е дека силувала 16-годишен ученик

Трејси Вандерхулст (38), професорка во гимназија во Калифорнија, која е прогласена за „Наставничка на годината“, била уапсена поради секс со ученик (16), соопшти локалната полиција.

Професорка по математика во средното училиште беше обвинета за силување на ученик кој одел во училиштето каде што таа предавала, откако истрагата утврдила дека имала секс со малолетникот, соопшти Одделот на шерифот на округот Сан Бернардино.

Трејси веднаш била уапсена и е задржана во Централниот притвор во Сан Бернардино, каде што може да „излезе“ доколку плати кауција од 30.000 долари.

Детективите рекоа дека веруваат дека може да има и дополнителни жртви.