Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото: Светска Здравствена Организација/WHO.int / printscreen
КоронавирусСвет

СЗО за договорот за пандемијата: „Мораме да разбереме дека нашите судбини се поврзани“

Војната, климатската криза и КОВИД-19 се закануваат на децениски напредок во глобалниот здравствен систем, изјави денеска во Женева генералниот секретар на ОН на отворањето на годишното собрание на Светската здравствена организација, кое треба да донесе „историски договор“ за пандемии. .

„Напредокот е загрозен“, рече шефот на ОН Антонио Гутереш во видео порака до Светското здравствено собрание (СЗО), кое ќе трае до 30 мај.

Тој и другите важни учесници повикаа на мерки за да се обезбеди прифатлива основна здравствена заштита за сите луѓе во светот, како и за подготовки за справување со идните пандемии.

За време на првата рунда разговори, 194 земји-членки ќе разговараат за основниот пристап до здравствена заштита за осум милијарди граѓани во светот и ќе го претстават својот буџет за 2024-2025 година. година. Здравственото тело на ОН го стави годишното собрание во мирување поради глобалната пандемија на коронавирус и појавата на мајмунски сипаници.

СЗО одбележува 75 години од основањето, во кои глобалниот животен век драстично се зголеми и е постигнат голем напредок во борбата против смртноста на децата и заразните болести, како што истакна Гутереш.

„Крајот на КОВИД-19 како глобална здравствена закана не е само крај на лошиот сон од кој се разбудивме“, рече генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

„Не можеме повеќе да го правиме ова“, рече Тедрос.

„Договорот за пандемијата за кој преговараат земјите-членки треба да биде историски и да ја промени парадигмата на јавното здравје и мора да прифатиме дека нашите судбини се поврзани“, рече Тедрос.

Нацрт-договорот за пандемии треба да биде подготвен до 2024 година, а неговата цел е побрзо да се контролираат инфекциите и поправично да се дистрибуираат заштитните материјали, вакцините и лековите.

„Сè уште има големи разлики во пристапот до здравствени услуги, помеѓу и во земјите и заедниците“, рече Тедрос.

Нееднаквото обезбедување на здравствена заштита меѓу богатите и сиромашните земји е во центарот на овогодинешниот состанок. Се очекува зголемување на задолжителните придонеси на земјите-членки. Досега, СЗО се потпираше на доброволни прилози за многу од своите претпријатија.

Според официјалните податоци, пандемијата COVID-19 уби седум милиони луѓе ширум светот, но вистинската бројка е веројатно поблиску до дваесет милиони мртви, според проценките на СЗО.

Во мај, Тедрос изјави дека СОВИД-19 повеќе не е глобална здравствена закана.