Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Русија: Испраќањето борбени авиони Ф-16 во Украина го покренува прашањето за вмешаноста на НАТО во конфликтот

Испраќањето борбени авиони Ф-16 во Украина ќе го постави прашањето за улогата на НАТО во конфликтот, изјави во понеделникот висок руски дипломат.

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот одобри програми за обука на украинските пилоти на борбени авиони Ф-16, а украинскиот претседател Володимир Зеленски го увери Бајден дека авионите нема да се користат за навлегување на руска територија.

– Нема инфраструктура за работа на Ф-16 во Украина, а нема ниту потребен број пилоти и персонал за одржување – изјави рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов во забелешките објавени на профилот на телеграмата на амбасадата.

Антонов рече дека секој напад на Украина на територијата на Крим ќе се смета за напад врз Русија.

– Важно е САД да бидат целосно свесни за одговорот на Русија – рече Антонов.

Антонов го повтори и обвинувањето на Русија против САД дека ја наметнува својата агенда на западните земји.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе