Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Под истрага и мајката на Коста, се истражува дали го малтретирала синот

Основното јавно обвинителство во Белград по службена должност оформи предмет поврзан со настанот во основното училиште „Владимир Рибникар“ на 3 мај годинава кога 13-годишниот Коста К. ги одзеде животите на десет лица.

Целта на истрагата, како што велат од тамошното обвинителство е да се утврди дали со дејствијата, М.К – мајката на убиецот, направила кривичното дело. – запуштање и злоупотреба на малолетно лице.

Обвинителството испратило барање до полициското одделение за град Белград за прибирање на потребните сознанија, со што наложено утврдување на фактичката состојба на осомничената М.К., пренесе „Блиц“.

Исто така, на Градскиот центар за социјална работа му е наложено да изврши дијагностичка проценка на функционирањето на семејството на момчето убиец и да поднесе пријава до обвинителството, како и да утврди дали семејството претходно било во евиденцијата на тој орган.

„По доставените извештаи на Полициската управа за град Белград и Градскиот центар за социјална работа до обвинителството, јавноста без одлагање ќе биде информирана за натамошниот тек на постапките и донесените решенија“, соопштија од обвинителството во Белград.

Седмоодделенецот на 3 мај влезе во училиштето со пиштолот на својот татко. Кобниот ден пукал во правец на училишниот чувар Драган Влаховиќ, а потоа уби две дежурни ученички. 13-годишното момче потоа влезе во кабинетот по историја каде уби шест соученици, а исто така рани шест ученици и еден наставник.

Набргу по злосторството, таткото на момчето, Владимир К. беше приведен за тешко кривично дело против општа опасност.

Според адвокатот Никола Ристовиќ, максималната казна за ова дело е 12 години затвор.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе