Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Најмалку 20 деца загинаа во пожар во студентски дом во Гвајана

Најмалку 20 лица загинале во пожар во студентски дом во училиштето во Махдија, град во централниот дел на јужноамериканската држава Гвајана, јавува Би-Би-Си.

Пожарот избувнал нешто по полноќ во студентски дом за средношколци, а поради лошите временски услови се уште траат напорите за негово гаснење, соопшти Владата.

Уште неколку луѓе се повредени, а некои се подготвуваат за евакуација во главниот град Џорџтаун, каде што е формиран специјален центар.

„Ова е голема катастрофа. Страшно е, болно“ – изјави претседателот на Гвајана, Ирфан Али.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги и производи. Токму тоа е премисата на претстојниот Саем за транспорт 2023, на којшто ќе се претстават повеќе… Повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе